Reliquiarum

RELIQUIARUM

Reliquiarum je projekt inspirovaný Kaplí svatého Kříže na Karlštejně a obchodním domem Palladium v Praze. Jedná se o výtvarně-sociálně-divadelně-duchovní happening, jehož hlavními tématy jsou duchovno a komerce v dnešní společnosti.

Zatím naposledy se tento mystický obchod otevřel v paláci Orco na pražské Vltavské. Jeho výstavní verze byla součástí české sekce mezinárodní výstavy Pražské Quadrienalle 2011. (Více informací o PQ 2011 naleznete ZDE).

O projektu:

Reliquiarum vychází ze středověkého konceptu svatých přímluvců a patronů, kteří poskytovali pomoc a podporu svým věrným. V dnešní společnosti však tato magická zbožnost již téměř vymizela. Reliquiarum se snaží ji rekonstruat vytvořením “Svatého vojska” současných významných osobností, které mohou sloužit svým životem či dílem za příklad dnešní populaci.

V první fázi projektu proběhl výběr kandidátů, na webové stránce se shromáždily návrhy osobností, které si zaslouží být v novodobé galerii nejvýznamnějších jedinců (např. sv. George Bush jr., sv. Karel Gott, sv. Ivanka Trump, sv. Marta Kubišová atd.), z těchto nominovaných bylo vybráno 130 nejvýznamnějších osob.

Druhou fází projektu bylo zřízení luxusního obchodu, v něm je v současné době umístěno 75 ostatků vybraných osobností. Klienti získají příležitost přiblížit se svým idolům, meditovat nad jejich ostatky, získat část jejich zázračné moci.

Projekt byl úspěšně uveden např. na Festivalu evropských regionů v Hradci Králové, na festivalu Divadlo v Plzni či na festivalu Next Wave/Nová vlna, kde rovněž obdržel poctu festivalu “Projekt roku.”

Další fotografie naleznete v Galerii (ZDE).

Recenze od Kateřiny Veselovské (ZDE).

Comments

  • Ivana Pátá 22. 09. 2009

    Relikviář je duchovní zážitek, je velmi vtipný a chytrý. Celou dobu mě něčím překvapoval, i tím, že jsem na konci musela zaplatit. Je to jako encyklopedie. Rozhodně půjdu příště znovu.

  • Jaroslav Kučera 20. 06. 2011

    Přidávám se k předešlému hodnocení. Celé představení bylo jedním velkým zážitkem, který byl završen relikviemi, což mě opravdu přimělo k nehoráznému záchvatu smíchu. Nápady byly skvělé a těším se na další příležitost prozkoumat jejich nové nápady. J.K.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *