Mor (on-line představení)

128998905_1462138627316212_2418381448873575591_n

Nedovolíme, aby přeslazené vánoční koledy hrané v obchodních centrech v pravidelné smyčce obrousily váš intelektuální šarm. Nedopustíme, aby papundeklové televizní pohádky zadusily Váš estetický cit. Nestrpíme, aby Vám expandující obchody s donáškovou službou ukradly čas usebrání a rozjímání.
Camusův Mor je silným obrazem nemocné společnosti. V hledáčku se ocitá celé město a my sledujeme společenské proměny pod tlakem epidemie. Proměnou města provází doktor Rieux (Daniel Bambas), nehrdinský hlavní hrdina, který nevykonává žádné velkolepé skutky, jen se pod náporem úmrtí a předpracování snaží zůstat lidský.
Co se zprvu jevilo jako apokalyptická katastrofa, stává se časem všednodenní otázkou administrativy. Smrt, odsouvaná mimo zorný úhel, se dostala do popředí natolik, až se stala samozřejmou a oběti jen číslem. Jak říká v jedné fázi doktor Rieux: „Zbytečný soucit časem člověka unaví.“
V době svého napsání román reflektoval zkušenost druhé světové války, zároveň však musel, co se epidemie týče, působit jako dystopie. Dnes jde jen o drobnou hyperbolizaci skutečnosti, kterou prožíváme.
On line inscenace Moru je snahou o vytvoření komplexního uměleckého díla v/ pro období lockdownu. Jedná se o divadelní inscenaci, která nepočítá s živými diváky. Jedná se o film, který pracuje s divadelní poetikou. Jedná se o výpověď, která hovoří o současnosti nejen svým tématem, ale i formou.
Pod mottem: “Umění nezastavíš” tak vzniká představení určené přímo pro digitální prostředí.
Námět: Albert Camus
Scénář, režie: Jakub Čermák
Dramaturgie: Barbora Hančilová
Scéna a kostýmy: Martina Zwyrtek
Kamera: Dalibor Fencl
Hudba: Tanita Yanková
Produkce: Zuzana Juklová
Hrají:
Daniel Bambas
Daniel Krejčík
Sandra Nováková
Pavel Neškudla
Dana Černá
Jiří Racek
Zoja Oubramová
Jiří Ratajík
Barbora Šupová
Richard Němec
Petra Mošovská
Tomáš Čapek
ad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *